Aug Term - 2017
Name of the Course Instructor Duration of the course Class Room
Research Methodology A : Synthesizing literature Deepa Agashe, Anjana Badrinarayanan
18th Sep 2017 to 20th Nov 2017

1.45 PM - 3.45 PM
Safeda
Evolutionary Biology Krushnamegh Kunte
20th Aug 2017 to 30th Nov 2017

9.00 AM - 10.15 AM
Safeda
Basic Ecology Deepa Agashe
4th Oct 2017 to 22nd Nov 2017

9.00 AM - 10.15 AM
LH2 (Langra)
Neuro2: Circuits and systems Vatsala Thirumalai and Sanjay Sane
3rd Sep 2017 to 31st Oct 2017

10.30 AM - 12.00 PM
Safeda
Wokshop on Advanced data analysis in R R. Srivatsan, IBAB, Bangalore
9th Aug 2017 to 11th Aug 2017

09:00 - 18:00 h
LH2 (Langra)
Comprehending Development Tina Mukherjee, Raj Ladher and Ramkumar Sambasivan
2nd Oct 2017 to 15th Dec 2017

9.00 AM - 10.15 AM
Safeda
Information Theory Mukund Thattai
10th Sep 2017 to 30th Nov 2017

10.30 AM - 12.00 PM
LH2 (Langra)
Basic Biology A Sanjay P Sane, Shachi S Gosavi, Mukund Thattai, Dasaradhi Palakodeti
1st Sep 2017 to 15th Dec 2017

10.30 AM - 12.00 PM
Safeda
Basic Biology B Sanjay P Sane, Deepa Agashe, Axel Brockmann, Tina Mukherjee, Shannon B Olsson
1st Sep 2017 to 17th Dec 2017

12.00 PM - 1.00 PM
Safeda
Genetics and Molecular Biology Dimple Notani, Dasaradhi Palakodeti, Gaiti Hasan, P.V. Shivaprasad, Aswin Seshasayee, Anjana Badrinarayanan
3rd Sep 2017 to 10th Dec 2017

9.00 AM - 10.15 AM
LH2 (Langra)
Discovery to public health Sudhir Krishna, Reety Arora (NCBS); S. Prashanth and Upendra Bojani (Institute of Public Health).
1st Oct 2017 to 15th Dec 2017

2.00 PM - 3.30 PM
LH2 (Langra)
Jan Term - 2018
Name of the Course Instructor Duration of the course Class Room
Chemical Ecology Radhika Venkatesan -----
How to Write and Publish Papers Krushnamegh Kunte -----
Population Genetics Uma Ramakrishnan -----
Animal Behavior Shannon Olsson and Axel Brockmann -----
Neuro1: Cells, computation, and synapses Upinder Bhalla and Sumantra Chattarji -----
Hematopoiesis and Immunology Hiyaa Ghosh and Tina Mukherjee -----
Stem cells and Disease Shravanti Rampalli and Dhandapany Perundurai -----
Changing shapes and sizes during development Raj Ladher plus guests -----
Developmental Neurobiology Raj Ladher and Vatsala Thirumalai -----
Basic Physical Biology Vijay and Shashi Thutupalli -----
Advanced topics in non-linear dynamics Sandeep Krishna -----
Current methods in Biology Akash Gulyani and Arati Ramesh -----
Advanced Bioinformatics Sowdhamini -----
Metabolism and enzyme mechanisms Sunil Laxman, S. Ramaswamy and M.K. Mathew Safeda
Cell Biology - Immunology: Innate and Adaptive Immune Responses Hiyaa Ghosh -----
Cell Biology - Infection: Host-parasite interactions Varadharajan Sundaramurthy and P.V. Shivaprasad -----
Cell Biology Satyajit Mayor, Srikala Raghavan, Arjun Guha, Minhaj Sirajuddin, Colin Jamora, Jyotsna Dhawan -----
RNA Biology Dasaradhi Palakodeti, Ravi Muddashetty, P.V. Shivaprasad -----